| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Slim |
| Rear Seat Length | 13" |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Leather / Saddlehyde |
| Rear Seat Width | 7" |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Fill Material | Saddlegel |
| Overall Seat Length | 28" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Driver Seat Width | 12" |
- Our tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- SaddleGel in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Comes with a fitted rain cover specially designed to protect your seat from water and dirt
- Ventilated soft upholstery seating leather provides the most luxurious look and ride
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020 | Indian | Challenger |
| 2020 | Indian | Challenger Limited |
| 2020 | Indian | Challenger Dark Horse |
- Color:
- Black