| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | GelCore / Ultra-Foam |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Material | Saddlehyde |
| Model | Slim |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Driver Seat Length | 15" |
| Rear Seat Width | 6" |
- Low profile, stylish seat designed for riders who want do 200+ mile rides
- High performance and streamlined look while maintaining comfort
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Gelcore technology with Saddlehyde cover
- Spit-cushion lumbar area designed to sit you into the Gelcore instead of hammocking your body onto the cover like most OEM and aftermarket seats on the market
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
- Color:
- Black