| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | GelCore / Foam |
| Material | Saddlehyde |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Features | Extended Reach |
| Overall Seat Length | 22" |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Driver Seat Length | 16" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Stitching | Black Stitching |
- Plain seat with Saddlehyde cover
- The seat combines a Gel-Core interior and ProFoam Channel design to provide Harley-Davidson riders with unparalleled comfort and modern styling
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Gel-Core Technology reduces direct impact forces by up to 92%
- Reduces vibration transmitted to your body by up to 50%
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions included
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black