| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Front Smooth / Rear Lattice Stitch |
| Driver Seat Length | 12-1/4" |
| Stitching | Black Stitching |
| Base Color | Black |
| Features | Standard |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore |
| Rear Seat Length | 14" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Type | 2-Up Seat |
| Material | Saddlehyde |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Model | Step-Up |
| Riding Style | Street |
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating
- Whisper-grain SaddleHyde cover
- Installs easily with all necessary mounting instructions
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2024 | Indian | Challenger |
| 2020-2024 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2023-2024 | Indian | Challenger Elite |
| 2023-2024 | Indian | Pursuit Dark Horse |
| 2023-2024 | Indian | Pursuit Elite |
| 2020-2024 | Indian | Challenger Limited |
| 2023-2024 | Indian | Pursuit Limited |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black