| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Step-Up |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Decoration | Rear Lattice Stitch / Front Smooth |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Features | Standard |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 28" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore |
| Driver Seat Length | 11-1/2" |
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating
- Whisper-grain SaddleHyde cover
- Installs easily with all necessary mounting instructions
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022-2024 | Indian | Chief Bobber |
| 2022-2024 | Indian | Super Chief |
| 2022-2024 | Indian | Super Chief Limited |
| 2022-2024 | Indian | Chief |
| 2022-2024 | Indian | Chief Bobber Dark Horse |
| 2023-2024 | Indian | Sport Chief |
| 2022-2024 | Indian | Chief Dark Horse |
- Color:
- Black