| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | GelCore / Ultra-Foam |
| Type | 2-Up Seat |
| Material | Saddlehyde |
| Overall Seat Length | 33-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Model | Step-Up |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Front Smooth / Rear Lattice Stitch |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Features | Standard |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Stitching | Black Stitching |
| Base Color | Black |
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating
- Whisper-grain SaddleHyde cover
- Installs easily with all necessary mounting instructions
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Indian | Chief Vintage |
| 2014-2024 | Indian | Chieftain |
| 2014-2024 | Indian | Roadmaster |
| 2021 | Indian | Vintage |
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2024 | Indian | Chieftain Dark Horse |
| 2020-2024 | Indian | Roadmaster Dark Horse |
| 2014-2018 | Indian | Chief |
| 2024 | Indian | Roadmaster Elite |
| 2017-2024 | Indian | Chieftain Limited |
| 2017, 2018, 2020, 2021 | Indian | Chieftain Elite |
| 2014-2018 | Indian | Chief Classic |
| 2021 | Indian | Vintage Dark Horse |
| 2018-2024 | Indian | Springfield Dark Horse |
| 2017-2018 | Indian | Roadmaster Classic |
| 2018-2020 | Indian | Chieftain Classic |
| 2023-2024 | Indian | Roadmaster Limited |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black