| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Standard |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 12" |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore |
| Rear Seat Length | 11-3/4" |
| Decoration | Front Tuck-n-Roll |
| Driver Seat Width | 10" |
| Model | Step-Up |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 26" |
| Riding Style | Street |
| Material | Saddlehyde |
| Rear Seat Width | 6" |
| Color/Finish | Black |
| Fits Tank Size | 17 liter Tank (4.5 US gal.) |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde cover
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2010-2020 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2009-2020 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black