| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Standard |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore |
| Base Color | Black |
| Fits Tank Size | Standard |
| Overall Seat Length | 31" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Model | Step-Up |
| Decoration | Full Lattice Stitch |
| Driver Seat Length | 14" |
| Rear Seat Length | 14" |
| Type | 2-Up Seat |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Material | Saddlehyde |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde cover
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
- Color:
- Black