| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Saddlehyde |
| Units | Each |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Driver Seat Length | 14-1/4" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Color/Finish | Brown |
| Decoration | Full Lattice Stitch |
| Model | Step-Up |
| Fill Material | GelCore / Ultra-Foam |
| Base Color | Brown |
| Riding Style | Street |
| Overall Seat Length | 28-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Features | Standard |
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde cover
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
- Color:
- Brown