| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Full Lattice Stitch |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 12-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Features | Standard |
| Color/Finish | Brown |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Base Color | Brown |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
| Material | Saddlehyde |
| Model | Step-Up |
| Rear Seat Width | 7-1/4" |
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde cover
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
- Color:
- Brown