| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 11" |
| Material | Saddlehyde |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Width | 9" |
| Fill Material | GelCore / Ultra-Foam |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Backrest |
| Model | Step-Up |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Length | 18" |
| Overall Seat Length | 33-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- The classic Step Up rider position youve come to know and love, accompanied by a passenger section designed with comfort in mind
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions
- High lumbar keeps rider locked into the seat
- Designed and made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTP |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 1997-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 1998-2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1997-2006 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 2000-2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide |
| 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLHTC |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 1997, 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black