| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 1-27/32" / 47 mm |
| Thickness | 8.7 mm / 11/32" |
| Units | Set of 2 |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Type | Sintered Metal |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Brake Pad |
| Length | 3-45/64" / 94 mm |
- Sintered compound formulated for extended service intervals, high performance, and easy modulation
- Class-leading smooth performance developed in racing under severe conditions
- The upgrade choice for muddy, wet, or sandy conditions
- Springs included
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2009 | Kymco | MXU250 |
| 2006-2015 | Kymco | Mongoose 300 |
| 2004-2009 | Kymco | KXR 250 2x4 |
| 2013-2018 | Kymco | MXU 700 |
| 2010-2011 | Kymco | MXU 250 |
| 2009-2014 | Kymco | UXV 500 4X4 |
| 2006-2014 | Kymco | MXU300 |
| 2006-2008 | Kymco | MXU500 |
| 2006-2010 | Kymco | Maxxer 300 |
| 2012 | Kymco | MXU 550 |
| 2008 | Kymco | UXV 500 |
| 2009-2015 | Arctic Cat | DVX 300 |
| 2006-2008 | Arctic Cat | DVX 250 |
| 2006-2008 | Arctic Cat | 300 DVX 4x2 |
| 2009 | Arctic Cat | 250 DVX 4x2 |
| 2008-2019 | Can-Am | DS 250 |
| 2013-2018 | Kawasaki | KVF300 Brute Force |
| 2007-2010 | SYM | Quadlander 300 S |
| 2009 | SYM | Quadraider 600 |