| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV |
| Thickness | 8 mm / 5/16" |
| Mounting Position | Front Left / Rear Left |
| Length | 3-3/4" / 95.2 mm |
| Units | Set of 2 |
| Type | Sintered Metal |
| Width | 1-63/64" / 50.4 mm |
| Product Name | Brake Pad |
- Sintered compound formulated for extended service intervals, high performance, and easy modulation
- Class-leading smooth performance developed in racing under severe conditions
- The upgrade choice for muddy, wet, or sandy conditions
- Springs included
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2018 | Can-Am | Defender HD10 |
| 2018 | Can-Am | Maverick Trail 800R |
| 2017-2019 | Can-Am | Maverick X3 Turbo R |
| 2017, 2018, 2020, 2021 | Can-Am | Defender HD8 |
| 2019 | Can-Am | Defender 800R HD8 4x4 |
| 2018-2020 | Can-Am | Maverick X3 Turbo |
| 2021 | Can-Am | Maverick X3 Turbo 900 4x4 |
| 2022-2023 | Can-Am | Defender HD7 |
| 2019-2021 | Can-Am | Maverick Trail 800 |
| 2018-2020 | Can-Am | Maverick X3 Max Turbo |
| 2019-2022 | Can-Am | Maverick Sport 1000 |
| 2019-2020 | Can-Am | Maverick Trail 1000 |
| 2022-2023 | Can-Am | Maverick Trail 700 |
| 2018-2019 | Can-Am | Maverick X3 Max Turbo R |
| 2022-2023 | Can-Am | Defender HD9 |
| 2018 | Can-Am | Defender HD5 |