| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 3-51/64" / 96.6 mm / 3-1/32" / 77 mm |
| Mounting Position | Front Right / Front Left / Rear Right / Rear Left |
| Type | Sintered Metal |
| Riding Style | UTV |
| Width | 41.9 mm / 1-21/32" / 42 mm |
| Units | Set of 2 |
| Thickness | 8.1 mm / 5/16" / 9/32" / 7.3 mm |
| Product Name | Brake Pad |
- Sintered compound formulated for extended service intervals, high performance, and easy modulation
- Class-leading smooth performance developed in racing under severe conditions
- The upgrade choice for muddy, wet, or sandy conditions
- Springs included
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015 | Yamaha | YXC700 Viking VI |
| 2018-2019 | Yamaha | YXF85 Wolverine X4 SE |
| 2016 | Yamaha | YXM700 Viking FI 4x4 EPS SE |
| 2016-2018 | Yamaha | YXE70 Wolverine |
| 2016, 2018 | Yamaha | YXE70 Wolverine R-Spec EPS |
| 2016-2017 | Yamaha | YXE70 Wolverine R-Spec |
| 2016 | Yamaha | Viking 700 4x4 |
| 2017 | Yamaha | YXM700 Viking FI 4x4 with Suntop |
| 2018-2021 | Yamaha | YXM700 Viking EPS with Suntop |
| 2016, 2018, 2019 | Yamaha | YXM700 Viking VI EPS |
| 2014, 2019 | Yamaha | YXM700 Viking EPS SE |
| 2015, 2017 | Yamaha | Viking 700 SE EPS EFI |
| 2014-2015 | Yamaha | YXM700 Viking |
| 2018-2020 | Yamaha | YXM700 Viking with Suntop |
| 2016-2017 | Yamaha | YXM700 Viking VI |
| 2015, 2020, 2021 | Yamaha | YXC700 Viking VI EPS |
| 2020 | Yamaha | YXE85 Wolverine X2 XT-R |
| 2014-2015 | Yamaha | YXM700 Viking EPS |
| 2017 | Yamaha | YXM700 Viking FI 4x4 EPS with Suntop |
| 2019-2020 | Yamaha | YXE85 Wolverine X2 |
| 2018-2020 | Yamaha | YXF85 Wolverine X4 |
| 2017 | Yamaha | YXE70 Wolverine R-Spec EPS SE |
| 2016 | Yamaha | Viking 700 EPS 4x4 |
| 2020 | Yamaha | YXF85 Wolverine X4 XT-R |