| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV |
| Width | 1-7/16" / 36.8 mm |
| Length | 113.7 mm / 4-31/64" |
| Mounting Position | Rear / Front |
| Thickness | 8.4 mm / 21/64" |
| Type | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Units | Set of 2 |
- Sintered compound formulated for extended service intervals, high performance, and easy modulation
- Class-leading smooth performance developed in racing under severe conditions
- The upgrade choice for muddy, wet, or sandy conditions
- Springs included
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021 | Yamaha | YXF10 Wolverine RMAX4 Limited Edition |
| 2017-2019 | Yamaha | YXZ1000R SE |
| 2020 | Yamaha | YXZ1000R SS |
| 2021 | Yamaha | YXF10 Wolverine RMAX4 |
| 2021 | Yamaha | YXZ1000R |
| 2020 | Yamaha | YXZ1000R SS XT-R |