| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Piston |
| Outside Diameter | 22 mm |
| Type | Needle |
| Product Name | Bearing |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
| Length | 22 mm |
| Inside Diameter | 18 mm |
| Units | Each |
- Piston pin needle cage bearings are manufactured from precision bearings and high-quality housing material
- Each bearing is packaged in an individual box for easy identification
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1982-2007 | Honda | CR250R |
| 1981-1986 | Honda | ATC250R |
| 1977-1984 | Honda | FL250 Odyssey |
| 1986-1989 | Honda | TRX250R |
| 1981 | Honda | CR250R Elsinore |
| 1999-2026 | Yamaha | YZ250 |