| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 8" |
| Product Name | Backrest |
| Color/Finish | Black |
| Style | Passenger |
| Decoration | Hand-sewn / Black Stitching |
| Width | 12-1/2" |
| Base Color | Black |
| Thickness | 2" |
| Units | Each |
| Material | Vinyl |
| Riding Style | Street |
- Larger update to popular Grande Backrest for Can-Am
- With larger area for superior support, the backrest caters to riders of all riding styles; now measures 12-1/2" (31.75 cm) x 8" (20.32 cm) x 2" (5.08 cm)
- Featuring two-tone stylish stitching that matches OEM seat design
- Adjustable Smart Mount quick detach system for ultimate comfort and support
- Includes 1" of vertical and 3" of horizontal pad adjustment
- Made in the USA with hand-stitched marine grade vinyl
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2024 | Can-Am | Ryker 900 ACE |
| 2019-2024 | Can-Am | Ryker 600 ACE |
| 2023 | Can-Am | Ryker Rally 900 ACE |
| 2019, 2024 | Can-Am | Ryker Rally Edition |
| 2020-2022 | Can-Am | Ryker Rally Edition 900 ACE |
| 2022, 2024 | Can-Am | Ryker Sport |
| 2023 | Can-Am | Ryker Sport 900 ACE |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black