| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Hand-sewn |
| Height | 8" |
| Style | Large / Driver |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Backrest |
| Width | 12-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Thickness | 2" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
- Larger update to popular Grande Backrest for Can-Am
- With larger area for superior support, the backrest caters to riders of all riding styles; now measures 12-1/2" (31.75 cm) x 8" (20.32 cm) x 2" (5.08 cm)
- Featuring two-tone stylish stitching that matches OEM seat design
- Adjustable Smart Mount quick detach system for ultimate comfort and support
- Includes 1" of vertical and 3" of horizontal pad adjustment
- Made in the USA with hand-stitched marine grade vinyl
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2024 | Can-Am | Spyder RT (SE6) |
| 2020-2024 | Can-Am | Spyder RT Limited (SE6) |
- Color:
- Black