| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 40,64 cm (16") / 16" / 40.64 cm |
| Features | Waterproof Zipper / Rackless |
| Style | Suspended |
| Riding Style | Street |
| Model | Zero G |
| Base Color | Black |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Height | 12" |
| Product Name | Storage Bag |
| Width | 7-1/2" |
- Innovative suspended bag tailored for Slingshot providing a "rackless" travel solution
- Bag is suspended above the Slingshot frame to avoid paint scratches and give you access to the gas tank on the go
- Tons of storage and premium engineering on the bag with waterproof zippers and many compartments
- Specifically engineered for the Slingshot, this bag complements the Slingshots lines and natural frame for an elegant, premium solution
- While providing an innovative, purpose-built solution, this is also a fraction of the price of other travel options for the Slingshot
- Ergonomically designed handles
- Semi-rigid walls give structure but dont add unnecessary weight, giving it a premium look at all times
- Easy to install
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2017 | Polaris | Slingshot |
| 2015-2023 | Polaris | Slingshot SL |
| 2020-2023 | Polaris | Slingshot R |
| 2023 | Polaris | Slingshot ROUSH Edition |
| 2018-2023 | Polaris | Slingshot S |
| 2017, 2018, 2019, 2020, 2022, 2023 | Polaris | Slingshot SLR |
| 2019-2020 | Polaris | Slingshot Grand Touring |
| 2021 | Polaris | Slingshot R Limited Edition |
| 2016-2017 | Polaris | Slingshot SL LE |
| 2022 | Polaris | Slingshot Signature LE |
- Color:
- Black