| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Slipstop Lumbar |
| Model | Highnoon |
| Stitching | Black Stitching |
| Rear Seat Width | 6" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Overall Seat Length | 29" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Classic Stitch / Black Logo |
| Fill Material | Urethane Foam |
| Material | Vinyl |
| Riding Style | Street |
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Molded flexible urethane foam
- 3/16" ABS thermoformed seat base offers a perfect fit, with fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
- Color:
- Black