| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Classic Stitch / Gray Logo |
| Type | 2-Up Seat |
| Features | Slipstop Lumbar |
| Material | Vinyl |
| Model | Highnoon |
| Stitching | Black Stitching |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Urethane Foam |
| Overall Seat Length | 29" |
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Molded flexible urethane foam
- 3/16" ABS thermoformed seat base offers a perfect fit, with fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2014-2016 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2012-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black