| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Material | Foam / Vinyl |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Base Color | Black |
| Decoration | Carbon Fiber / Smooth |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Drifter |
| Riding Style | Street |
| Features | Slipstop Lumbar |
| Rear Seat Width | 6" |
- High quality automotive grade vinyl seating area, slipstop on lumbar, and carbon fiber on the sides
- 6-1/2" (16.51 cm) tall driver support with unique styling
- Contoured seating area provides maximum comfort
- Molded polyurethane foam interior
- 3/16" ABS thermoformed seat base with fully carpeted bottom to protect pain
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
- Fits with all Drag Specialties sissy bars.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
- Color:
- Black