| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Width | 73 mm |
| Height | 63 mm |
| Product Name | Device Mount |
| Length | 52 mm / 2-1/16" |
| Mount Type | Handlebar Mount |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Bicycle |
- The SP Connect Handlebar Mount Pro MTB is the perfect solution for mountain bikers and gravel enthusiasts
- Specially designed for off-road terrain, the Handlebar Mount Pro MTB allows you to mount your cell phone safely and quickly on your handlebars
- Light as a feather and with maximum stability and shock-absorbing properties
- CNC machined from aircraft grade aluminum
- Mobile phone can be fixed in portrait or landscape format
- Included:
- 1 × Handlebar Mount Pro MTB
- 1 × MicroRail for light/action camera attachment
- 2 × Diameter adapters
- 1 × Handlebar mounting protection film
- For Diameters: Standard ISO 1 (25.4 mm), Oversized MTB and Dropbar 1-1/4 (31.8 mm) and 1-3/8 (35 mm).
- Color:
- Black