| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 55" |
| Load Capacity | 400 lb |
| Product Name | Strap |
| Type | Tie-Down |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| End Type | S Hook |
| Color/Finish | Gray |
| Material | Polyester / Vinyl |
| Riding Style | Watercraft |
| Units | Each |
| Width | 1" |
- Ensures your boat won't bounce off your bow rollers by using this preventative Bow Strap
- Working load limit: 400 lb
- Color:
- Gray