| Specification | Value |
|---|---|
| End Type | S Hook / Snap Hook |
| Length | 72" |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV / Street / ATV |
| Units | Pair |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Features | Adjustable |
| Tightening Method | Ratchet |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Model | Cinchtite 5 |
| Type | Tie-Down |
- Positive-lock military snap hook to prevent release over rough terrain
- Easy-to-use quick-tightening ratchet buckle and one-hand release bar
- Built-in soft loop to protect your paint and chrome
- Shock-absorbing sling-type material
- E-coated scratch-resistant S-hook
- 1,000-lb. working load limit