| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Cinchtite 1 |
| Riding Style | UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Off-Road / Snow / Street |
| Length | 60" |
| Product Name | Strap |
| End Type | Vinyl Coated Hook / S Hook |
| Units | Pair |
| Width | 1" |
| Features | Adjustable |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
| Load Capacity | 835 lb |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Color/Finish | Black |
- Zinc-plated, corrosion-resistant S-hooks
- One vinyl-coated, scratch-resistant S-hook
- Aircraft cam buckle allows fast and efficient locking with easy-to-use press-and-release
- 835-lb. working load limit
- Color:
- Black