| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 15' |
| Riding Style | Snow / ATV |
| Type | Tow |
| Load Capacity | 835 lb |
| Width | 1" |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 7450 lb |
| Units | Each |
- Whether stuck due to slushy deep snow or a mechanical problem, ensure you are prepared
- This rescue strap should be part of every snowmobile or ATV tool kit
- Durable 1" W x 15' L strap has spring-loaded snap hook ends so it does not come off during use
- Soft loop design protects paint and chrome
- 835-lb. working load limit