| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 28,6 mm (1,125") |
| Material | Aluminum |
| Overall Length | 1.125" |
| Type | Single |
| Product Name | Backing Plate |
| Style | Square |
| Units | 48 Pack |
| Color/Finish | Silver |
| Diameter - Thread Size | 7 mm |
| Riding Style | Snow |
- Domed-plate profile gives greater "effective stud height" and strength
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver