| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Silver |
| Diameter - Thread Size | 5/16" |
| Model | Power Plate |
| Riding Style | Snow |
| Material | Aluminum |
| Width | 1.280" |
| Product Name | Backing Plate |
| Thickness | 2.250" |
| Type | Double |
| Units | 48 Pack |
- An innovative shape that provides increased stud rigidity while reducing track wear
- Radial lobe shape means the weakest flat corner areas of standard backers are reduced so the corners do not bend like standard backers, plus unnecessary weight is reduced
- Combine the best benefits of square and round backers in one design
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver