| Specification | Value |
|---|---|
| Bar Height | Bar 1: 1.00" / Bar 3: 1.00" / Bar 2: 1.00" |
| Features | For Yamaha / For Arctic Cat / For Polaris |
| Product Name | Wear Bar |
| Riding Style | Snow |
| Material | Carbide |
| Number of Studs | 3 |
| Model | Super Stock |
| Stud Diameter - Thread Size | 9,70 mm (0,38") |
| Wear Pads | 4.00" |
| Bar Diameter | 0.50" |
| Color/Finish | Black |
| Units | Pair |
| Carbide Runner Angle | 90° |
| Carbide Runner Length | 9.75" |
| Wear Bar Profile | Round |
- Super Stock Carbide Wear Bar
- Features 4 of 90° control carbide with front and rear carbide wear pads
- Large 1/2 diameter host bar
- 1 long studs to fit with ski skins
- Rear of bar has angled cut to ease unloading
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Arctic Cat | ZR 200 |
| 2010-2013 | Arctic Cat | Sno Pro 120 |
| 2023, 2025 | Arctic Cat | ZR 120 |
| 2000-2001 | Arctic Cat | Z 120 |
| 2026 | Arctic Cat | Kitty Cat |
| 2020, 2022, 2023, 2024, 2025 | Arctic Cat | ZR 200 1" w/93" Track |
| 2007-2009 | Arctic Cat | AC 120 Sno Pro |
| 2019, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026 | Arctic Cat | ZR 200 ES |
| 2021-2025 | Yamaha | SRX120 SRX120R |
| 2025-2026 | Ski-Doo | MXZ 200 |
| 2025-2026 | Ski-Doo | MXZ 120 |
| 2021-2023 | Polaris | 120 INDY |
| 2020 | Polaris | Indy 120 0.79" w/69" Track |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black