| Specification | Value |
|---|---|
| Depth | 6" |
| Features | UV Resistant / Universal Fitment / Expandable Straps / Handle / Rain Cover Included |
| Material | Vinyl / 600D Polyester |
| Mounting Style | Straps |
| Color/Finish | Black |
| Model | ION |
| Product Name | Tank Bag |
| Capacity | 9 liter |
| Riding Style | Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Closure | Zipper |
| Width | 8-1/4" |
| Height | 11-4/5" |
| Base Color | Black |
| Units | Each |
- Universal, compact shape, suitable for many tanks
- Volume expansion by zipper
- Mesh compartment on the inside
- For the mounting of the ION tank bag you need the bike specific ION tank ring
- Integrated map holder that also supports the touch function of digital devices
- Pull strap for releasing the QUICK-LOCK mechanism is secured with a snap fastener
- Practical carrying handle
- 1 splash-proof cable feed-through
- Reflective details for more safety in traffic
- Attractive with the combination of textile fabric made from polyester with black soft vinyl
- Durable, UV-resistant 600D polyester with splashproof inner lining
- Rain cover with clear PVC window included in delivery
- Includes tank bag, top ring, rain hood, mounting instructions, and mounting material
- In seconds, the ION tank bag can be fixed to the ION tank ring and removed just as quickly via the QUICK-LOCK function
- Note about integrated map holder: whether all touch functions can be used is dependent on the smartphone model (fingerprint sensor).
- The matching ION tank ring is required for mounting on the tank.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black