| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 12-1/2" |
| Features | Side/End Carry Handles / Waterproof / UV Resistant |
| Material | Polyester / Synthetic Leather |
| Volume | 52 liter |
| Base Color | Black |
| Model | Legend Gear |
| Color/Finish | Black |
| Length | 26-3/4" |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Off-Road |
| Units | Each |
| Closure | Zipper / Buckle |
| Height | 13-3/8" |
| Product Name | Tail Bag |
- Tail bag combines functionality with sophisticated design making it ideal for everyday use and touring
- Includes one main handle and two reinforced side handles
- MOLLE on the sides and lid for additional pockets
- Overlapping lids with inner compartments on both sides
- Spacious and easily accessible outer pockets with covered zippers
- High form stability for a firm fit on the motorcycle
- Non-slip material underside
- Made of durable and highly UV-resistant Eco-Tech polyester with a splashproof inner lining
- Four simple loop straps for customized attachment
- Waterproof inner bag with click closure
- Subtle, slightly reflective bull logo
- Light-colored interior for better packing organization
- Laminated cam buckles and imitation leather covers on the zipper pullers
- Adjustable shoulder strap sold separately
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black