| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Reflective / Waterproof |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Depth | 7-4/5" |
| Mounting Style | Straps |
| Color/Finish | Black |
| Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) / EVA |
| Height | 9-2/5" |
| Closure | Quick Release / Zipper |
| Width | 10-3/5" |
| Capacity | 5.5 liter |
| Model | Pro |
| Product Name | Tank Bag |
- Waterproof tank bag with 5.5 liters of storage space is suitable for many motorcycle tanks; can even be placed on small enduro machines with a narrow tank
- Can be removed quickly using four quick-release fasteners, and all you need to do is loosen the two front buckles to refuel
- Top of the tank bag made of laminated and stable EVA
- Overlapping lid prevents water from entering
- Lid secured magnetically
- Welded body made of TPU without seams
- MOLLE attachment made of stable hypalon on the top for holding accessories like smartphone and tablet mount
- Sealed metal zippers
- Reflective details for better visibility
- Robust carrying handle
- Underside made of anti-slip material
- Includes tank bag, belt set, 2 paint protection film, and mounting instructions
- Total approximate weight: 2 lb (0.9 kg)
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black