| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Handle / Rain Cover Included / Expandable / Reflective / UV Resistant / Water Resistant |
| Depth | 5" |
| Material | 1680D Ballistic Nylon |
| Units | Each |
| Height | 11-2/5" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Tank Bag |
| Model | Pro |
| Width | 8-9/10" |
| Closure | Zipper |
| Color/Finish | Black |
| Capacity | 8 liter |
| Riding Style | Street |
- Volume expansion by zipper from 5 to 8 liters
- For the mounting of the PRO tank bag you need the bike specific PRO tank ring
- Magnetic guide aid in the PRO tank ring for easy attachment
- Pre-assembled top ring guide rail for ergonomic adjustment of the tank bag
- Top and bottom of the tank bag made of laminated and dimensionally stable EVA material
- Made from durable, highly UV-resistant 1680D ballistic nylon with water resistant interior coating
- MOLLE attachment made of stable hypalon material on the top for smartphone and tablet holders
- Reflective details for better visibility
- Mesh compartments in the interior
- Weather protection with the supplied rain cover
- Robust carrying handle
- Cable feed-through on the front and rear
- Can be used with a cable lock or anti-theft protection
- Includes tank ring, top ring, rain covver, mounting instructions, and mounting material
- Total approximate weight 2.1 lb (1 kg)
- Two outer pockets
- The matching PRO tank ring is required for mounting on the tank.
- Tank bags from the PRO series cannot be combined with EVO tank rings.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black