| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 13-4/5" |
| Depth | 7-9/10" |
| Base Color | Black |
| Mounting Style | Straps |
| Closure | Zipper |
| Features | Expandable / Handle / Reflective / UV Resistant / Water Resistant |
| Width | 12-2/5" |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Tank Bag |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Capacity | 15 liter |
| Material | 1680D Ballistic Nylon / EVA |
| Model | Pro |
| Units | Each |
- Suitable for many motorcycle tanks; fits like a glove on touring motorcycles with sloping fuel tanks
- Volume can be increased from 12 to 15 liters via a zipper
- 2 outer pockets
- Made from durable, highly UV-resistant 1680D ballistic nylon with water resistant interior coating
- Top of the tank bag is made of laminated and dimensionally stable EVA material
- MOLLE attachment made of stable hypalon material on the top for smartphone and tablet holders
- Reflective details for better visibility
- Mesh compartments in the interior
- Weather protection thanks to the supplied waterproof inner bag
- Robust carrying handle
- Cable feed-through on the front and rear
- When refueling your bike, simply detach the snap buckles and slide or fold the base to the side to gain access to the gas tank
- Includes strap tank bag, waterproof inner bag, paint protection film, and mounting instructions
- Total approximate weight 2.3 lb (1.1 kg)
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black