| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Material | Thermoplastic Polyurethane (TPU) / EVA |
| Product Name | Tank Bag |
| Base Color | Black |
| Features | Waterproof / Reflective / Water Resistant / Handle |
| Mounting Style | Straps |
| Units | Each |
| Capacity | 11 liter |
| Closure | Zipper |
| Height | 16-9/10" |
| Width | 9-3/4" |
| Depth | 9" |
| Model | Pro |
| Riding Style | Street |
- Suitable for many motorcycle tanks - fits like a glove on touring motorcycles with sloping fuel tanks
- Waterproof tank bag with 11 liters of storage space
- The top of the tank bag is made of laminated and dimensionally stable EVA material
- The overlapping lid prevents water ingress
- Magnetic protection of the lid
- Welded body made of TPU material without seams
- MOLLE attachment made of stable Hypalon material on the top for attaching accessories such as smart phones and tablet holders
- Two outer pockets made of welded Hypalon with mesh compartments
- Visible pocket for smart phones or maps in the inner lid
- Sealed zips
- Robust metal zip
- Reflective details for better visibility
- Robust carrying handle
- Underside made of non-slip material
- Includes PRO Enduro WP strap tank bag, strap set, 2 paint protection films, and mounting instructions
- Total weight approximately 3.1 lb (1.4 kg)
- The outside pockets are splash-proof but not completely waterproof.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black