| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Capacity | 20 liter |
| Features | Rain Cover Included / Reflective / Handle / UV Resistant / Water Resistant |
| Model | Pro |
| Depth | 11-3/4" |
| Material | Plastic / 1680D Ballistic Nylon |
| Riding Style | Street |
| Width | 13-2/5" |
| Color/Finish | Black / Gray |
| Units | Each |
| Closure | Zipper |
| Height | 16-1/2" |
| Product Name | Tank Bag |
- Developed specifically for steeply sloped fuel tanks such as that of the BMW R 1250 GS
- Volume expansion by zipper from 16 to 20 liters
- Two outer pockets
- For the mounting of the PRO tank bag you need the bike specific PRO tank ring
- Magnetic guide aid in the PRO tank ring for easy attachment
- Pre-assembled top ring guide rail for ergonomic adjustment of the tank bag
- Top and bottom of the tank bag made of laminated and dimensionally stable EVA material
- Made from durable, highly UV-resistant 1680D ballistic nylon with water resistant interior coating
- MOLLE attachment made of stable hypalon material on the top for smartphone and tablet holders
- Reflective details for better visibility
- Mesh compartments in the interior
- Weather protection with the supplied rain cover
- Robust carrying handle
- Cable feed-through on the front and rear
- Can be used with a cable lock or anti-theft protection
- Includes tank bag, PRO top ring, PRO GS rain cover, mounting instructions, and mounting material
- Total approximate weight 3.4 lb (1.5 kg)
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black