| Specification | Value |
|---|---|
| Depth | 4-3/10" |
| Features | Waterproof / Expandable / Rain Cover Included / Reflective / Handle / UV Resistant |
| Color/Finish | Black |
| Material | 1680D Ballistic Nylon |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Capacity | 5 liter |
| Height | 10-3/5" |
| Model | Pro |
| Width | 8" |
| Product Name | Tank Bag |
| Riding Style | Street |
| Closure | Zipper |
- Volume expansion by zipper from 3 to 5 liters
- For the mounting of the PRO tank bag you need the bike specific PRO tank ring
- Magnetic guide aid in the PRO tank ring for easy attachment
- Pre-assembled top ring guide rail for ergonomic adjustment of the tank bag
- Top and bottom of the tank bag made of laminated and dimensionally stable EVA material
- Made from durable, highly UV-resistant 1680D ballistic nylon with water resistant interior coating
- MOLLE attachment made of stable hypalon material on the top for smartphone and tablet holders
- Reflective details for better visibility
- Mesh compartments in the interior
- Two outer pockets
- Weather protection with the supplied rain cover
- Robust carrying handle
- Cable feed-through on the front and rear
- Can be used with a cable lock or anti-theft protection
- Includes tank bag, top ring, rain cover, mounting instructions, and mounting material
- Total approximate weight 1.8 lb (0.8 kg)
- The matching PRO tank ring is required for mounting on the tank.
- Tank bags from the PRO series cannot be combined with EVO tank rings.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black