| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Fiberglass Reinforced Plastic / 1680D Ballistic Nylon |
| Model | Pro |
| Features | UV Resistant / Water Resistant / Handle / Expandable / Reflective / Rain Cover Included / Weather Resistant |
| Mounting Style | Magnetic |
| Riding Style | Street / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Base Color | Black |
| Capacity | 18 liter |
| Product Name | Tank Bag |
| Depth | 9-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Width | 11" |
| Height | 14-3/5" |
| Units | Each |
- Volume expansion by zipper from 13 to 18 liters
- Two outer pockets
- For the mounting of the PRO tank bag you need the bike specific PRO tank ring
- Magnetic guide aid in the PRO tank ring for easy attachment
- Pre-assembled top ring guide rail for ergonomic adjustment of the tank bag
- Top and bottom of the tank bag made of laminated and dimensionally stable EVA material
- Made from durable, highly UV-resistant 1680D ballistic nylon with water resistant interior coating
- MOLLE attachment made of stable hypalon material on the top for smartphone and tablet holders
- Reflective details for better visibility
- Mesh compartments in the interior
- Weather protection with the supplied rain cover
- Robust carrying handle
- Cable feed-through on the front and rear
- Can be used with a cable lock or anti-theft protection
- Includes PRO Trial Tank Bag, PRO Top Ring, PRO Trial rain cover, mounting instructions, and mounting material
- The matching PRO tank ring is required for mounting on the tank.
- Tank bags from the PRO series cannot be combined with EVO tank rings.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black