| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Silver |
| Closure | Lockable |
| Material | Aluminum |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Volume | 38 liter |
| Features | Handle / Waterproof / Dustproof |
| Product Name | Top Case |
| Width | 13-3/8" |
| Length | 16-1/8" |
| Color/Finish | Anodized / Silver |
| Finish | Anodized |
| Height | 13" |
| Type | Saddlebag |
| Units | Kit |
| Model | TRAX |
- Premium luggage solution for the tail and is roadworthy but also suitable for off-road use
- Lockable top case offers 38 liters of storage and easily holds a motorcycle helmet
- Aluminum case with a wall thickness of 1.5 mm comfortable travel companions for large and small tours alike
- Protection from corrosion and wear
- Hinged lid with lid limiter, stainless steel latch, sturdy carrying handles and integrated mounting points
- 100% water and dustproof due to robotic welding and punch rivet technology
- Theft protection: Case lid and case can be locked when on the carrier
- High stability thanks to the visually appealing and functional embossed sheet metal
- Additional protection from corners made of glassfiber-reinforced polyamide
- Easy to clean surface
- Top case comes with 2 lid limiters and a storage bag
- Use the Trax Lock Set (sold separately) to lock this case.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes