| Specification | Value |
|---|---|
| Power Connection Type | SAE Plug |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / Snow |
| Units | Each |
| Volts | 12 V |
| Amps | 10 A |
| Color/Finish | Black |
| Type | Battery Charger |
| Product Name | Extension Cable |
| Cable Length | 40" |
- Low temperature rated charger lead extender with weather/dirt protected SAE connection system
- -40°C/-40°F very low temperature use; cable remains flexible at below freezing temperatures
- Includes in-line rubber seal
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black