| Specification | Value |
|---|---|
| Cable Length | 40" |
| Type | Heated Apparel |
| Power Connection Type | 2.5 mm Plug / Battery Lead |
| Riding Style | Off-Road / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Snow / UTV / ATV |
| Volts | 12 V |
| Product Name | Terminal Lead |
| Color/Finish | Black |
| Units | Each |
- Power your heated apparel fitted with a 5.5 x 2.5 mm plug directly from your permanent battery lead
- 1/4" ringlets to DC 2.5 mm socket with sealing cap for DC connector
- Cable Rating: 16 AWG SPT-2W
- Remains flexible in the harshest environments, low temperature use -40°F
- Color:
- Black