| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Terminal Lead |
| Color/Finish | Black |
| Power Connection Type | SAE Plug / 1/4" Terminal Eyelet / Fused |
| Riding Style | ATV / Off-Road / UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / Street / Watercraft |
| Type | Level Indicator / Battery |
| Units | Each |
| Volts | 12 V |
| Cable Length | 24" |
- Monitor the charge of your stored 12 V motorsport lead acid battery or check if the vehicle charging system is working correctly
- 2 automatic modes - battery state of charge monitor (single LED flashing) and charging system test (arrow mode)
- 4 LEDs cover the voltage range full to empty voltage range of all 12 V batteries, including higher voltage AGM for power sport (4th vv LED = 12.7 V)
- Battery charge level : LED matching charge level blinks every 5 seconds (long term draw less than 0.2mA)
- Vehicle Charge system : LED arrow mode activates when charge voltage reaches minimum 13.5V (v green LED) or ideal range of 14V+ (vv green LED)
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black