| Specification | Value |
|---|---|
| Depth | 5" |
| Features | Hi-Vis Interior |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Orange / Black |
| Material | 1680 Denier Ballistic Nylon |
| Model | Essential |
| Units | Each |
| Length | 11" |
| Style | Standard |
| Volume | 10 liter |
| Product Name | Saddlebag |
| Base Color | Black |
| Height | 8" |
- Clean minimalist look with reliable construction and durable materials to allow you to go wherever the road takes you
- 1680 Denier ballistic nylon
- TPU material with black on black THRASHIN print
- Hi-viz orange interior
- Molle attachment points on top of lid
- Pair with our Strap Kit & Passenger Bag (sold separately)
- Easy-on, easy-off installation
- Fits on a wide variety of motorcycles
- Bag mounting brackets included, which are mounted in between strut and fender
- Works with most stock tail lights and blinker assemblies.
- Maximum fender width of 12.
- Works with sissybar/backrest, fixed or detachable.
- Bags come with brackets but the brackets do not work on '18-'22 Harley FatBob.
- Color:
- Black