| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Each |
| Features | External Wiring / Notched for Throttle-By-Wire / For Hydraulic Clutch / Internal Wiring / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled / Smooth, Unknurled |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 31" |
| Finish | Gloss |
| Type/Bend | Strip / Fat Bobber |
| Center Width | 9" |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Height | 10" |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| End Rise | 9" |
| Controls Diameter | 1" |
| Rise | 10" |
- Polished welds
- Slotted for internal or external wiring
- Compatible with hydraulic clutch
- Work with heated grips
- Offer a clean line of sight to the stock mirrors
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2017 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
| 2007-2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010-2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2010-2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black