| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Flat |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 10" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Style | Universal |
| Type/Bend | Beater |
| Width | 27-3/4" |
| Pullback/Sweep | 4-3/4" |
| Finish | Flat |
| Center Width | 5-1/2" |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 10" |
| Base Color | Black |
| Features | Internal Wiring / Smooth, Unknurled / Notched for Throttle-By-Wire |
| Height | 10" |
| Material | Stainless Steel |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1" |
- Classic, yet simple beater for your beater bike
- Style straight up and narrow with just enough pullback
- Slotted for internal wiring
- No knurling
- Made in the USA
- Color:
- Black