| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Pullback/Sweep | 5-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Features | Pre-Drilled / Slotted / Cable Throttle Application / Internal Wiring / Smooth, Unknurled |
| Clamping Diameter | 1" |
| Type/Bend | Custom / Strip |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 11-3/4" |
| Height | 14" |
| Riding Style | Street |
| Rise | 14" |
| Style | Dimpled |
| Center Width | 7" |
| Base Color | Silver |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 29-1/2" |
- This is the "Stripper" handlebar found on many of Todd's Cycle's custom bikes
- Made from thick-wall steel
- Feature polished welds
- Slotted for internal wiring
- No knurling or electronic throttle control notch
- Made in the USA
- Color:
- Silver