| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Gloss |
| Center Width | 7" |
| Height | 8" |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Units | Each |
| End Rise | 5-3/4" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Strip / Custom |
| Color/Finish | Gloss / Black |
| Clamping Diameter | 1" |
| Features | Slotted / Pre-Drilled / Smooth, Unknurled / Cable Throttle Application / Internal Wiring |
| Controls Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 4-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Style | Dimpled |
| Width | 27-1/4" |
| Rise | 8" |
- This is the "Stripper" handlebar found on many of Todd's Cycle's custom bikes
- Made from thick-wall steel
- Feature polished welds
- Slotted for internal wiring
- No knurling or electronic throttle control notch
- Made in the USA
- Color:
- Black