| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Flat |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| Features | Pre-Drilled / Smooth, Unknurled / Accepts Heated Grips / Notched for Throttle-By-Wire |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Rise | 11" |
| Color/Finish | Flat / Black |
| End Rise | 10" |
| Riding Style | Street |
| Center Width | 9" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Type/Bend | Ape Hanger / Strip |
| Units | Each |
| Height | 11" |
| Width | 32" |
- Requires special risers and clamps
- Polished welds
- Slotted for internal wiring
- Notched for electronic throttle
- Made in the USA
- Works with OEM heated grips.
- Color:
- Black