| Specification | Value |
|---|---|
| Center Width | 9" |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Height | 11" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 32" |
| Features | Smooth, Unknurled / Notched for Throttle-By-Wire / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled |
| Riding Style | Street |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Rise | 11" |
| Type/Bend | Ape Hanger / Strip / Touring |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| End Rise | 10" |
- Requires special risers and clamps
- Polished welds
- Slotted for internal wiring
- Notched for electronic throttle
- Made in the USA
- Works with OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015-2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2020-2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
- Color:
- Black